Któregoś dnia, przy produkcji programu w moim studio, rozmawiałem ze swoim dobrym znajomym, Edem Mylettem. To człowiek, który dobrze sobie radzi finansowo. Tak jak ja – stale idzie naprzód. Podczas rozmowy Ed powiedział, że istnieją dwa motywatory, które popychają ludzi do tego, by stali się kimś ważnym i zamożnym.

Wszyscy znamy ludzi, którzy chcą poczuć się ważniejszymi niż są, ale zgodziłem się z Edem, że w pewnym momencie w życiu ciężko już o znaczącą poprawę w tym aspekcie. Gdy zaczniesz zdobywać sławę, będzie to satysfakcjonujące (jeśli taki jest twój cel), ale potrzebujesz innego bodźca, aby nadal iść naprzód.

To samo dotyczy zamożności – jedna osoba nie może jednocześnie korzystać z wielu samolotów, łodzi czy obfitości innych luksusowych towarów.

Jednak są dwa powody, dla których nigdy nie powinieneś przyjmować postawy „Wystarczy to co mam”:

Powód #1: Rozwój

Wierzę, że każdy człowiek ma przestrzeń do wzrostu i rozwoju w życiu. Mówiłem o tym w mojej książce: Reguła 10X więcej, gdzie pisałem o tym, że sukces wymaga od ciebie byś nigdy się nie cofał/a. Oczywiście, czasami trzeba grać w defensywie, ale sukces, w dowolnej formie, wymaga ciągłego rozwoju. Za każdym razem, gdy uwierzysz, że „masz już wystarczająco dużo”, przestałeś grać.

Finanse – i ogólnie sukces – wymagają od ciebie podejmowania ryzyka w ataku, nie tylko dobrej obrony. Ile razy widziałeś jak drużyny sportowe zdobywają wysokie wyniki, a następnie odpuszczają sobie, myśląc „to wystarczy do zwycięstwa”? Zaraz później drugi zespół niweluje przewagę i wygrywa mecz… W sporcie mówimy na to „wtopa”.

Imperiamilitarne pojawiają się i odchodzą. Wikingowie, starożytni Rzymianie i Grecy, Mongołowie – wszyscy żyli w dostatku i byli szczęśliwi, a potem przestali robićrzeczy, które rozwijały ich imperium, więc je stracili. Ich czas przyszedł iminął.

Jak wiele niegdyś wielkich firm i marek już nie istnieje?

Pan American był kiedyś największą linią lotniczą na świecie. Kodak był kiedyś światowym liderem w fotografii. Woolworth’s był kiedyś największym domem towarowym. Marki takie jak Blockbuster, Circuit City, Compaq, mógłbym tak wymieniać cały dzień, wszystkie w pewnym momencie przestały osiągać sukces.

To podkreśla fakt, że wczorajszy sukces nie gwarantuje powodzenia jutro. Ludzie, którzy uwierzyli, że mają wystarczająco dużo, liczą na to, że ich przeszłość zapewni im dobrą przyszłość. To niebezpieczny sposób na życie.

Imperia, przedsiębiorstwa i ludzie potrzebują rozwoju. Jeśli w którymkolwiek momencie zdecydują, że wzrost nie jest już im potrzebny, że mają wystarczająco, wkrótce nastąpi spadek. Ja nie chcę zacząć opadać w dół. A ty?

Gdzie możesz się rozwijać?

Moja żona Elena powiedziała kiedyś, że albo budujesz swoje imperium albo je niszczysz. Mój znajomy Tim Grover napisał książkę o byciu nieustępliwym. Wszyscy wielcy, bez względu na branżę, wciąż idą naprzód, długo po tym, jak inni się poddają.

Kobe Bryant wiedział, że na boisku do koszykówki sformułowanie „już wystarczy” nie wystarcza. Matka Teresa wiedziała, że w zakresie pomagania ludziom nie ma czegoś takiego jak „już wystarczy”. Wiem, że dla mnie i dla mojego biznesu, „wystarczająco dużo” nigdy nie wystarcza!

Problem z ludźmi, którzy zdecydowali, że mają wystarczająco dużo, jest taki, że przestali stawiać sobie nowe cele, przestali śnić o nowych i większych projektach. Stale się rozwijaj. Jeśli szukasz rozwoju życiowego, w dowolnym obszarze, szybko przekonasz się, że nie masz wystarczająco dużo. Znajdziesz nowe cele do osiągnięcia i nowe marzenia do spełnienia.

Powód #2: Wsparcie

Kiedy tworzysz i przynosisz wartość ludziom, czujesz się dobrze. Każdy pojedynczy wkład, jaki możesz wnieść w ten świat, sprawi, że poczujesz się lepiej. Niezależnie od tego, czy współpracujesz z zespołem, czy działasz indywidualnie, niezależnie od tego, czy pomagasz milionom ludzi czy tylko jednemu człowiekowi, wspieranie czegoś pozytywnego to wspaniała rzecz.

Ilekroć czuję, że oferuję komuś wsparcie, chcę zrobić więcej. Taka sytuacja cię nigdy nie znuży. Ja nigdy nie mam tego dość.

I spójrzmy prawdzie w oczy, często wspieranie różnych inicjatyw wiąże się z pieniędzmi. Im więcej mam pieniędzy, tym więcej mogę wnieść do życia mojej rodziny i społeczności lokalnej.

Pomyśl o tym:

  • Czy miałeś kiedyś wystarczająco wielu przyjaciół?
  • Czy odczuwałeś wystarczająco dużo miłości?
  • Czy miałeś kiedyś wystarczająco dużo zasobów?

Biorąc pod uwagę wszystkie obecne problemy na świecie, nie sądzę, by ktokolwiek miał poczucie, że ma wystarczająco dużo. Nawet Bill Gates nie był w stanie uchronić wszystkich dzieci przed głodem czy rozprzestrzenianiem się chorób.

Pieniądze pomagają rozwiązywać problemy. Im więcej masz pieniędzy, tym więcej większych problemów świata możesz próbować naprawić. Każdy w głębi ducha wie, że może zrobić więcej. Ja to wiem i ty to wiesz.

Niezależnie od tego, czy masz 10 milionów dolarów, milion czy 10 tysięcy, to nie wystarczy. Ja pnę się po miliard i to nie jest dla mnie wystarczające.

Użyj dowolnej motywacji, aby w życiu zawsze być w ofensywie. Nie daj się przekonać innym, że masz już „wystarczająco dużo”!

Bąd źświetny,

GC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons