Niektórzy ludzie błędnie twierdzą, że „miłość do pieniędzy jest korzeniem wszelkiego zła”. Ja natomiast uważam, że bardziej trafne jest stwierdzenie, że brak wiedzy w zakresie finansów jest przyczyną większości problemów tej natury. Wielu z nas ma nieprawdziwe informacje na temat pieniędzy, finansów, budżetu, zadłużenia oraz przychodów, nic więc dziwnego, że większości ludzi nigdy nie udaje się dojść do wysokiego poziomu zamożności.

Znam ludzi, którzy nie kupują niczego inaczej niż na wyprzedażach, a mimo to są po uszy w długach, ponieważ nie wiedzą jak wytworzyć przychód. Idą przez życie z przekonaniem, że pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich, podczas gdy w rzeczywistości, pieniądze to tylko środki płatnicze drukowane przez ludzi. Znam również osoby, które potrafią wytworzyć przychód, ale nie uczą się nigdy tego, jak nim zarządzać, w związku z czym kończą z pustymi kieszeniami. Większość z nas uważa, że pieniądze nie są jedynym elementem składającym się na szczęście człowieka, wiemy jednak również, że bez nich trudno jest utrzymać wygodny styl życia..

Plan finansowy to coś innego niż budżet. Stanowi on punkt startu w procesie tworzenia majątku osobistego. Jest jednocześnie mapą procesu tworzenia przepływów finansowych i właściwego zarządzania przychodami. To właśnie motywacja finansowa odpowiedzialna jest za to, że ruszamy do pracy każdego poranka. Pierwszym krokiem w tym procesie jest określenie własnego budżetu oraz tego, ile aktualnie wydajemy.

Następnie należy określić, ile pieniędzy miesięcznie musisz zarobić, aby zapewnić sobie płynność finansową i osiągać swoje cele finansowe. Płynność to „zdolność do płacenia swoich rachunków gotówką lub sytuacja, w której firmy lub osoby fizyczne są w stanie realizować swoje długoterminowe wydatki stałe i osiągać długoterminowe cele dotyczące rozwoju i wzrostu”. Innymi słowy, im większy poziom płynności firmy lub osoby fizycznej, w tym lepszej jest ona sytuacji finansowej. Firma lub osoba bez płynności nie jest w stanie funkcjonować.

Płynność jest czymś innym od rentowności – to drugie pojęcie odnosi się do zdolności tworzenia zysku. Firmy i organizacje mogą być rentowne bez płynności finansowej (np. wtedy kiedy szybko się rozwijają) oraz mogą mieć płynność finansową, kiedy tracą pieniądze (np. kiedy przejadają przyszłe przepływy finansowe sprzedając należności). Firma bankrutuje, kiedy nie ma rentowności ani płynności finansowej.

A oto miejsce, gdzie –w zakresie planowania finansowego- potyka się najwięcej osób: nie tworzą planu, który zapewni im płynność. Spędzają lwią część swojego czasu nad opracowaniem części dotyczącej budżetu: raty za samochód, raty kredytu hipotecznego, karty kredytowe, wydatki na benzynę, prąd, inne opłaty domowe, ubezpieczenie, jedzenie, wyjścia na miasto, przyjemności, usługi medyczne i dentystyczne, etc. Jednocześnie osoby takie zupełnie nie biorą pod uwagę ważniejszych kwestii, takich jak potrzeby przyszłościowe, oszczędności, rozwój osobisty, wykształcenie dzieci, fundusz wakacyjny, środki na remont oraz fundusz emerytalny. Pozostaje im tylko budżet, nie mają zaś planu finansowego. Całe życie płacą innym, nie dochodząc do punktu, w którym płacą sobie.

Prawdziwy plan finansowy powinien jasno przedstawiać Twoje cele co do pieniędzy. Powinieneś z nim zdefiniować, w jaki sposób osiągniesz nadwyżkę finansową, co z nią zrobisz, oraz jak zamierzasz zarządzać tymi środkami i inwestować je. Plan oznacza, że zamierzasz działać, aby go zrealizować– dlatego jest przeciwieństwem oceny z perspektywy przeszłości (jaką jest budżet). Zbieranie kuponów żywnościowych, oszczędzanie pieniędzy, ograniczanie się w wydatkach i kontrolowanie tego, na co przeznaczasz swoje pieniądze to działania związane z budżetem – Twój plan finansowy ma natomiast koncentrować się na tworzeniu majątku.

Jednym z powodów, dla których wielu ludziom zawsze brakuje pieniędzy jest to, że koncentrują się na swoim budżecie, a nie na planie finansowym. Poświęć trochę czasu na to, aby określić ile pieniędzy potrzebujesz, pamiętając, że na świecie ich nie brakuje! Brakuje raczej planowania, motywacji, odwagi, działania i wytrwałości. To że nie masz dużego majątku, oznacza tylko, że czegoś w zakresie finansów nie rozumiesz lub nie masz właściwej motywacji. Jak tylko stworzysz swój plan finansowy, będziesz mógł przeznaczyć pozostałą energię na to, aby znaleźć ludzi, którzy potrzebują Twoich produktów i usług. To są osoby, które sfinansują realizację Twojego planu i pomogą Ci dzielić i rządzić. Mając przygotowany plan finansowy, możesz skupić się na podnoszeniu umiejętności, dawaniu z siebie wszystkiego każdego dnia i podtrzymywaniu motywacji związanej z realizacją swojego planu.

Twój przyjaciel w biznesie i sprzedaży,

Grant Cardone

One thought on “Plan finansowy czy budżet?

  1. Zeby, od czego zaczac….. MOJ PLAN….. Trzeba miec jakies finanse. Mozesz pracowac duzo.. W wielu przypadkach zarabiasz ogolnie malo pieniedzy. Z pustego dzbanu i Salomón nie naleje. Dlatego duzo ludzi, zyje szara codziennoscia, myslac tylko o jutrze. Zarzadzanie i koordynowanie pieniedzmi jest slaba strona duzo ludzi. Jesli zarobki sa odpowiednie do wykonywanej pracy……. WTEDY MOJ PLAN ZACZNIE FUNCIONOWAC. ORGANIZOWAC PRZYPLYWY I UPLYWY PIENIEDZY. I Z MIESIACA NA MIESIAC TEN MOJ PLAN ZACZYNA DZIALAC. I Z MIESIACA NA MIESIAC SIE CZUJE PRZYPLYW GOTOWKI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons